Referenciakamat

A megtakarításoknál és a hiteleknél gyakran láthatsz olyat, hogy a kamatot egy másik kamattól teszik függővé. Ezt referenciakamatnak hívjuk.

A tényleges kamatot ilyenkor a referenciakamathoz viszonyítva adják meg. Például X kamat - 1,5 százalék, vagy Y kamat + 0,5 százalék.

Az X és az Y, vagyis a referenciakamat sokféle kamat lehet, például a budapesti bankközi forint hitelkamatláb (BUBOR), vagy a jegybanki alapkamat, vagy ez lehet akár a bank valamilyen saját referenciakamata is. Ilyen például a CIB Bank CIB HUF PRIME RATE irányadó kamata.

Ilyenkor a befektetésed vagy hiteled kamata ettől a kamattól függ.

Ezek is érdekelhetnek

  • Euró alapú megtakarítás szimbóluma
    Befektetés

    Megtakarítás euróban - megéri átváltani a megtakarításaimat?

    A forint rohamos gyengülését látva sokan gondoltak már arra, hogy inkább euróba váltják a megtakarításaikat. Ezt a döntést azonban nem érdemes elkapkodni! Ha szeretnél jól járni, akkor célszerű megismerned a forint gyengülése mögött meghúzódó folyamatokat, az átváltási költségeket és tájékozódnod a további alternatívákról is! Segítünk átlátni a helyzetet és döntést hozni.

    frissítve: 2023. október 25.
  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. január 1.
  • Befektetéseket keres nő laptopon
    Befektetés

    Melyik a legjobb befektetés? Segítünk választani

    Akik befektetési lehetőséget keresnek, gyakran gondolják úgy, hogy valaki mondja meg nekik a tutit és ők majd követik. Bár ma már így is be lehet fektetni – például az eToro esetében -, a valós helyzet inkább az, hogy mindenkinek saját magának kell kiválasztania a számára legjobb befektetést. Segítünk átlátni többféle befektetés előnyeit és kockázatait. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. április 13.