Hitelbírálat

A hitelbírálat az a folyamat, amelynek során a bank megvizsgálja, hogy egy adott személynek adhat-e hitelt, milyen összegben és mekkora kamat mellett.

Ehhez a bank megállapítja, hogy hitelképes vagy-e, azaz megfelelő-e az életkorod, van-e magyarországi lakcímed, bankszámlád, tudsz-e megfelelő munkaviszonyt igazolni és szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.

A hitelbírálat során dönti el a bank, hogy a jövedelmed alapján mekkora hitelösszeget kaphatsz. Ehhez minden bank a saját szabályzatát használja, azaz az egyes bankok hitelbírálati folyamatai között lehet némi eltérés. Ezért lehet az, hogy egyik bank nem talál hitelképesnek, míg a másik nyújt neked hitelt.

Személyi kölcsön estén a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) segítségével számolja ki a felvehető hitelösszeget. Ez azt mutatja meg, hogy a béred milyen mértékben terhelhető törlesztőrészlet fizetésével. Ez függ a jövedelmed nagyságától, illetve attól, hogy milyen hitelt veszel fel.

Jelzáloghitel esetén a banknak a JTM mellett a hitelfedezeti mutatót (HFM) is figyelembe kell vennie. A hitelbírálat során a fedezetként felajánlott ingatlant is megvizsgálja. Erre értékbecslést készíttet, így megállapítja az ingatlan piaci vagy forgalmi értékét. A HFM szabály értelmében a fedezet értékének 80%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

Lakáshitel 10 évig fix kamattal
  • Kezdeti költségekre vonatkozó díjkedvezmények
  • Futamidő: 10-30 év 10 éves kamatperiódussal
  • THM: 7,06-7,09%
  • Díjmentes törlesztőszámla a hitelhez
Érdekel
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Lakáshitel igénylők kezet fognak a itelközvetítővel
    Lakáshitel

    Lakáshitel igénylés - mikor kérd hitelközvetítő segítségét?

    Amikor lakáshitelt szeretnél felvenni, és elkezded böngészni a bankok ajánlatait, hamar szembesülsz azzal, hogy a kapott információkkal egy kisebb regényt is meg lehetne tölteni. Ráadásul ahhoz, hogy választhass közülük, még mindezt rendszerezni is kellene, hogy összehasonlíthatók legyenek. Pedig a hiteligénylés nem ördöngösség, különösen ha hitelszakértő segítségét veszed igénybe és kalkulátorral számolsz.

    frissítve: 2023. szeptember 26.
  • Lakáshitel önerő nélkül nehezen megy az ilyen tervrajzon létező ingatlanokra
    Lakáshitel

    Lakáshitel önerő nélkül - lehetséges, mutatjuk hogyan

    Lakást szeretnél vásárolni, de nem tudod hogyan teremtsd elő az ehhez szükséges önerőt? Egyáltalán, miért kell a lakáshitelhez önerő, és a vételár mekkora rész legyen? Talán te is azt gondolod, hogy a lakáshitel önerő nélkül nem fog menni, mert a bankok egyre szigorúbbak. Szerencsére többféle megoldás is van. Összegyűjtöttük ezeket és lépésről lépésre elmagyarázzuk mindegyiket. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. május 6.
  • Egy nő azt latolgatja, vajon mi a referenciakamat
    Lakáshitel

    Mitől függ, hogy mennyi a hitelem kamata? – Referenciakamat és kamatfelár

    Te is kaptál már a bankodtól levelet, amiben a törlesztőrészlet változásnál valami referenciakamatra hivatkoztak, de inkább átugrottad? Vagy szeretsz mindennek utánanézni, és tudod, hogy a hitelek törlesztője változhat a futamidő alatt, de azt már nem, hogy miért? Ha szeretnéd érteni, hogy a bankok hogyan határozzák meg a hiteleik kamatát, akkor jó helyen vagy. A téma elég szakmai, és pár alapfogalmat át kell vennünk mielőtt elérünk a referenciakamathoz, de igyekszünk érthetően elmagyarázni. Vágjunk is bele!

    frissítve: 2024. február 21.